Mobilyada ahşap seçimi

ahşap seçimi

Mobilyalar insanların yaşam alanlarına konfor katmak, işlevsellik katmak ve zevklerine uygun görsellik ile huzur vermek için düşünülmüştür. Mobilyalar kullanıcıların istediğine göre farklı malzemelerden yapılır. Günümüzde mobilya türüne ve işlevine göre çok farklı hammaddeler kullanılabilse de (metal, alüminyum, plastik, geri dönüşümden elde edilmiş çeşitli malzemeler…) en yaygın kullanılan halen ahşap malzemedir.

Kaliteli mobilya için kaliteli hammadde olmazsa olmazdır. En kaliteli mobilya en kaliteli ağaçtan yapılır. Ağaç türü, mobilyanızın sağlamlık, dayanıklılık ve uzun ömürlü olması açısından çok büyük önem taşır. Ahşap, hiç modası geçmemiş, halen kullanılabilirliğini koruyan, dekorasyonda verdiği sıcaklık, özel havası ile her zaman tercih edilmiştir.

Mobilya yapımında ahşabın yeri

Mobilya yapımında kullanılan ağaç kökenli malzemeler masif, (kereste) kaplama levha, kontrplak, kontratabla, lif levha, yonga levha, kâğıt ve reçine emdirilmiş veya plastik kaplı dekoratif levhalar olarak sınıflandırılabilir.

Günümüzde teknolojik ve ekonomik zorunluluklar, masif ağaç malzemenin bazı olumsuz özelliklerinin araştırılmasını ve iyileştirilmesini ve de odun kökenli yeni diğer malzemelerin üretilmesini gerekli kılmıştır. Bu nedenle, mobilya ve yapı elemanlarında ağaç malzemenin yerine ikame olarak kullanılan yeni endüstriyel ağaç kökenli lif levha, yonga levha (OSB), laminat gibi malzemeler de üretilmiştir.

Masif ağaç malzeme, kereste veya kaplama levha olarak mobilya endüstrisinin sürekli birincil malzemesi olagelmiştir. Masif ağaç malzemenin doğal yapısı nedeniyle rahat ve huzur verici özelliği ve estetik özellikleri başka bir hammadde ile bugüne kadar doldurulamamıştır. Bu nedenle masif ağaç malzeme bugüne dek kullanılırlığını ve önemini büyük bir oranda korumuştur.

Mobilya üretiminde kullanılan ağaç malzemede güzel görünüm, renk ve doku bakımından üstünlük (homojen olması), kolay işlenmesi ve düzgün yüzey vermesi, üst yüzey işlemlerine uygun olması, bitkisel ve hayvansal zararlılara dayanıklı olması, ardaklanma ve böcek deliği gibi kusurların olmaması, budaksız ve düzgün lifli olması, iyi bükülebilmesi, iklim koşullarında dayanıklı, daralma ve genişleme yüzdelerinin düşük olmasıdır.

Mobilya yapımında kullanılan ahşap malzemeler neler?

Mobilya endüstrisinde masif ve ağaç kaplama levha olarak çok çeşitli ağaç türlerinden yararlanılmaktadır.

Ülkemizde kaliteli mobilyalarda Karaağaç (Ulmus spp), Meşe (Quercus spp), Ceviz (Juglans nigra) gibi yapraklı ağaç türleri tercih edilmektedir. Genellikle iğne yapraklı ağaç türleri ve bazı yapraklı ağaç türleri Kayın (Fagus orientalis), Kavak (Populus spp) ise astar kaplama olarak daha yaygın olarak kullanım bulmaktadır.

Speaker Stand ve Audio Rack seçiminde ahşap malzeme

Ses sistemleriniz için de mobilya seçerken, ahşap malzemenin önemli bir yeri vardır.

Özellikle de hoparlör, amfi, çeşitli müzik sistemleri için seçtiğiniz ahşap speaker stand veya audio rack ürünlerinde, ahşap seçimi kritiktir. Sadece görsel estetik açıdan değil, sistemlerin ağırlığına göre hareket etmek en doğrusudur.

Yani mobilyanın malzemesi yapılış amacına uygun olmalıdır.

Akkason hoparlör standları, ayakları ve audio rafları çeşitli ahşap mdf veya masif panel malzemeleri ile üretilerek, taşıyacakları ses sistem ve aksesuarlarına göre tasarlanmaktadır. Tasarımlarımızda genelde ceviz, kayın veya ladin kullanılmaktadır.

Sağlamlık için en doğru seçim ceviz ağacı

Ceviz ağacı çok esnek ve sağlam bir ağaç olarak bilinmektedir. Dolayısıyla suyu fazlasıyla
sever. Mobilya da ceviz ağacı seçilmesinin nedeni uzun ömürlü ve dayanıklı olmasıdır. Ceviz ağacından yapılan mobilyalar vernik veya cila ile korunmalıdır. Bu aşama, mobilyanın uzun ömürlü olmasında çok büyük bir etkendir. Üstün nitelikli ve estetik yönünden çok değerli bir ağaçtır. Oymalı ve tornalı işlerde başarılı sonuç verir. Ceviz ağacı, mobilya dışında müzik aleti ve model yapımında da kullanılır.

Ceviz ağacı, diğer kullanılan ağaç türlerinden daha asil, daha dayanıklı, daha uzun ömürlü olması dolaysıyla tercih edilir.

Dayanıklı, sağlam, uzun ömürlü olması istenirse speaker stand ve audio rack ürünlerinde ceviz ağacı tercih edilmelidir. Ceviz ağacından yapılmış mobilya, her duruma uyum sağlayan, ferah, mutluluk veren, modernize edilmiş bir hayatın olmazsa olmazlarıdır.

Diğer yandan dezavantajları arasında hammaddesi maliyeti yüksek oluşu, yapımları incelik, titizlik ve ustalık istemesinden dolayı, ceviz ağacından yapılmış mobilyalar ekonomik açıdan daha pahalıdır. 

Ayrıca ceviz mobilyalara sert cisimler kolaylıkla zarar verebilir. Temizlik ve bakımda itinalı olunmalıdır.

Diğer Bloglarımız

error: Content is protected !!